Informacje

  • 28 maja 2026
  • wyświetleń: 1039

Będzie więcej porządku przy bielskich drogach. Miasto wprowadza nowy harmonogram koszenia

W Bielsku-Białej zmienia się podejście do utrzymania zieleni w pasach drogowych i wzdłuż ulic. Jak wynika z odpowiedzi miejskich służb, w 2026 roku koszenie ma być prowadzone według jasno określonego harmonogramu, co ma poprawić zarówno estetykę, jak i bezpieczeństwo na drogach. W sprawie tej interweniował radny Roman Matyja, samorządowiec zwrócił uwagę na sygnały od mieszkańców dotyczące zbyt rzadkiego koszenia traw, ograniczonej widoczności przy skrzyżowaniach oraz problemów w rejonie przejść dla pieszych i ścieżek rowerowych.

710755482 2249599612515295 1309181584008533230 n
fot. Roman Matyja


W interpelacji złożonej przez radnego, wskazano też na rozprzestrzenianie się inwazyjnych roślin, w tym rdestowca, który pojawia się w wielu miejscach pasa drogowego i terenów miejskich. Radny poprosił miasto o informacje dotyczące harmonogramu koszeń, liczby planowanych zabiegów pielęgnacyjnych, wykonawców oraz zabezpieczonych środków w budżecie na 2026 rok.

Odpowiedź miasta i konkretne zmiany



Jak wynika z odpowiedzi miejskich służb, trwa obecnie rozstrzyganie przetargu na koszenie traw i utrzymanie pasów drogowych. To właśnie ta procedura ma uporządkować sposób realizacji prac w 2026 roku i w kolejnych sezonach.

Miasto zapowiada, że koszenie będzie prowadzone w trzech głównych etapach:

  • w czerwcu,
  • na przełomie lipca i sierpnia,
  • we wrześniu.


Zakres prac przy drogach



Planowane działania obejmą nie tylko główne arterie, ale także:

  • pasy zieleni pomiędzy jezdniami,
  • pobocza i rowy,
  • skwery i wysepki drogowe,
  • a także przycinanie żywopłotów.


Uporządkowanie zieleni ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Zbyt wysoka roślinność może ograniczać widoczność, co było jednym z głównych problemów sygnalizowanych przez mieszkańców.

Reakcje i dalsze działania



Temat był wielokrotnie zgłaszany przez mieszkańców, którzy zwracali uwagę na nierówny standard utrzymania zieleni w różnych częściach miasta. Interpelacja radnego Romana Matyji uporządkowała te zgłoszenia i doprowadziła do przedstawienia konkretnych działań ze strony miasta.

Jak zapowiedziano, sytuacja ma być monitorowana, a realizacja nowych zasad utrzymania zieleni ma poprawić porządek w przestrzeni publicznej oraz bezpieczeństwo na bielskich drogach.

Zac / bielskiedrogi.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.