Informacje
- 28 maja 2026
- wyświetleń: 1039
Będzie więcej porządku przy bielskich drogach. Miasto wprowadza nowy harmonogram koszenia
W Bielsku-Białej zmienia się podejście do utrzymania zieleni w pasach drogowych i wzdłuż ulic. Jak wynika z odpowiedzi miejskich służb, w 2026 roku koszenie ma być prowadzone według jasno określonego harmonogramu, co ma poprawić zarówno estetykę, jak i bezpieczeństwo na drogach. W sprawie tej interweniował radny Roman Matyja, samorządowiec zwrócił uwagę na sygnały od mieszkańców dotyczące zbyt rzadkiego koszenia traw, ograniczonej widoczności przy skrzyżowaniach oraz problemów w rejonie przejść dla pieszych i ścieżek rowerowych.

W interpelacji złożonej przez radnego, wskazano też na rozprzestrzenianie się inwazyjnych roślin, w tym rdestowca, który pojawia się w wielu miejscach pasa drogowego i terenów miejskich. Radny poprosił miasto o informacje dotyczące harmonogramu koszeń, liczby planowanych zabiegów pielęgnacyjnych, wykonawców oraz zabezpieczonych środków w budżecie na 2026 rok.
Odpowiedź miasta i konkretne zmiany
Jak wynika z odpowiedzi miejskich służb, trwa obecnie rozstrzyganie przetargu na koszenie traw i utrzymanie pasów drogowych. To właśnie ta procedura ma uporządkować sposób realizacji prac w 2026 roku i w kolejnych sezonach.
Miasto zapowiada, że koszenie będzie prowadzone w trzech głównych etapach:
- w czerwcu,
- na przełomie lipca i sierpnia,
- we wrześniu.
Zakres prac przy drogach
Planowane działania obejmą nie tylko główne arterie, ale także:
- pasy zieleni pomiędzy jezdniami,
- pobocza i rowy,
- skwery i wysepki drogowe,
- a także przycinanie żywopłotów.
Uporządkowanie zieleni ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Zbyt wysoka roślinność może ograniczać widoczność, co było jednym z głównych problemów sygnalizowanych przez mieszkańców.
Reakcje i dalsze działania
Temat był wielokrotnie zgłaszany przez mieszkańców, którzy zwracali uwagę na nierówny standard utrzymania zieleni w różnych częściach miasta. Interpelacja radnego Romana Matyji uporządkowała te zgłoszenia i doprowadziła do przedstawienia konkretnych działań ze strony miasta.
Jak zapowiedziano, sytuacja ma być monitorowana, a realizacja nowych zasad utrzymania zieleni ma poprawić porządek w przestrzeni publicznej oraz bezpieczeństwo na bielskich drogach.
ZOBACZ TAKŻE
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.






